Profesijas – kuras drīzumā izzudīs

Daudzi skatās uz nākotni ar cerību pilnu skatienu, domādami par jaunām, modernām tehnoloģijām un jaunām iespējām, ko nākotne varētu sniegt. Strauji tuvojas automatizēto tehniku revolūcija. Taču, ne visi uz šo nākotni raugās bez bažām. Daudzi ekonomisti un inženieri brīdina, ka daudzas profesijas kļūs automatizētas. Ir daļa cilvēku, kuri uzskata, ka mūsu nākotne nemaz neizskatās tik spīdoša profesiju ziņā. Ir pat veikts pētījums Oksfordas Universitātē, kur tika atklāts, ka 47% no visām pašreizējām profesijām izzudīs nākamo 10–30 gadu laikā. Dažas no profesijām būs pat pilnībā automatizētas, vai vismaz pietiekami uzlabotas, lai būtu nepieciešams tikai neliela daļa no darbaspēka. Tāpēc, tas ievērojami ietekmēs Jūsu plānošanas veidu nākotnē. Un, ja Jūs pašreiz strādājat kādā no turpmāk minētajām profesijām, būtu ļoti prātīgi jau laicīgi domātu par alternatīvām. Tālāk tiks uzskaitītas profesijas, kuras nākamo 10-30 gadu laikā varētu vairs neeksistēt.

Viena no profesijām, kura varētu izzust nākotnē ir šoferis. Ļaujiet man pastāstīt šādi – ja Jūsu darbs sastāv no braukšanas ar jebkādu mašīnas tehniku vai transportu, tas nozīmē, ka Jums drīz vairs nebūs darba. Taksometra vadītāji, sabiedriskā transporta vadītāji, kravas mašīnu vadītāji un piegādes vadītāji – visi ir uz pilnīgas automatizācijas robežas. Jo pašbraucošai mašīnai nevajag apstāties, lai atpūstos vai paēstu. Tuvākajā nākotnē, iegādāties pašbraucošu mašīnu būs kā iegādāties liftu. Vajadzēs tikai nospiest vienu podziņu un tevi aizvedīs uz vietu, kur vēlies nokļūt. 

Nākamā profesija – zemnieks jeb lauksaimnieks. Ticiet, vai nē, bet jau tagad, zemnieki tiek aizstāsti ar mākslīgo intelektu. Ja agrāk fiziski vajadzēja izmērīt apsaimniekoto zemi, tad tagad to jau var izdarīt ar dronu vai satelītu palīdzību. Tas pats attiecas uz iestādīšanu, ražas novākšanu, ražas pārvadāšanu. Strauji attīstošās lauksaimniecības tehnoloģijas dēļ samazināsies roku darba nepieciešamība. Būs vajadzīgi vairāk mašīnu operatori un inženieri. Zemniekošana pārtaps vairāk par programmēšanu un tehniku labošanu. 

Jau drīzumā nevarēs vairs redzēt jaunus studentus, kuri pasniegtu jums jūsu burgeri vai kafiju. Ir jāpieņem, ka ātrās ēdināšanas darbinieki vairs nebūs vajadzīgi. Tagad, ar mākslīgo intelektu un robotiem, ir iespējams pašam pasūtīt un samaksāt par ēdienu. Vienīgais, kas atliek ir aiziet tam pakaļ. Nav jāgaida un jāstāv bezgalīgās rindās, var ļoti vienkārši veikt pasūtījumu savā telefonā. Tas ne tikai ietekmē darbiniekus, bet arī pavārus. Roboti ir daudz precīzāki un tie var strādāt bez jebkādas apstājas. Jebkurā gadījumā, personāls saskarsies ar acīmredzamu mazākumu. 

Runājot par ātrās ēdināšanas apkalpojošo personālu, nevar nepiebilst, ka arī pārtikas veikala pārdevējiem var draudēt tāds liktenis. Noteikti, ka esat jau pamanījuši pašapkalpošanās kases teju vai visos pārtikas veikalos. Kaut gan, tajā vietā ir kāds pārdevējs, kas visu novēru un palīdz klientiem, tāpat nevar noliegt, ka mēs būtu tālu no tā, ka tādu vairs nevajadzēs. Šādos veikalos var novērot, ka vairs arī visas kases nestrādā. Labi, ja 2 no 5 kasēm kāds strādā. 

Šīs ir tikai dažas no profesijām, kuras varētu izzust tuvākajā nākotnē. Netika vēl pieminētas tādas profesijas kā pastnieki, mežstrādnieki, ceļojuma aģenti, dispečeri, bārmeņi, militārie piloti un karavīri, grāmatveži, celtnieki un pat filmu zvaigznes

Varbūt ne visas šīs profesijas būs izmirušas līdz 2050. gadam, jo daudzviet pasaulē nebūs pietiekami daudz līdzekļu, lai atļautos nomainīt savas sistēmas. Bet, vai Tu esi gatavs sastrādāties ar mākslīgo intelektu?

ASV Nodarbinātības statistikas birojs nesen publicēja darba prognozes, paredzot, kā nākamās desmitgades laikā  varētu mainīties nodarbinātība dažādās profesijās…

%d bloggers like this: